Pazartesi, Kasım 29kimoloji.com

WhatsApp’tan Açıklama Geldi! Kimsenin Kayıtları Tutulmayacak!

WhatsApp’tan Açıklama Geldi! Kimsenin Kayıtları Tutulmayacak!

Milyonların kullandığı WhatsApp uygulaması son zamanlarda çok fazla gündem konusu oldu. Kullanıcıların WhatsApp uygulamasından çıkmasıyla beraber , WhatsApp gizlilik politikasını detayları ile açıklama gereksiniminde bulundu.

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Instagram’dan paylaştığı video ile WhatsApp güncellemesi ile ilgili gerekli açıklamaları yaptı. Güncellemenin nedenini anlatan Derya Matraş, Facebook ve WhatsApp’ın mesajları görmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki kullanıcılara zorunlu olarak kabul ettirmeye çalışan WhatsApp uygulamasına tepki olarak kullanıcılar uygulamayı silmeye başladı.

Uygulamanın önceden sadece kişiler arasında kullanıldığını söyleyen Derya Matraş, “Fakat mesajlaşma daha yoğun halde hayatımıza girmeye başladıkça git gide işletmeler de iletişim halinde olmak için insanlar gibi Whatsapp’ı kullanmaya başladılar” dedi

Gizlilik politikasındaki güncellemenin temel nedeni, işletmelerin güvenli hosting hizmeti alabilecek olmasını dile getiren Derya Matraş, bunları da dile getirdi:

“Gizlilik politikamızı ileride işletmelerin müşterileriyle olan WhatsApp üzerinden iletişimlerini yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla güncelledik. Bu güncelleme; işletmelerin ileride isterlerse ana şirketimiz olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Tabii ki Whatsapp üzerinden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Ya da böyle bir güvenli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil.”

WhatsApp’tan Açıklama Geldi! Kimsenin Kayıtları Tutulmayacak!

Söz konusu güncellemenin Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini kaydeden Derya Matraş, “Whatsapp yıllardır Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya da devam etmesi planlanıyor. Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruduğu konusunda Türkiye’deki kişilerle doğrudan iletişim kurmak için çok daha fazlasını yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek. Uçtan uca şifreleme sayesinde ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları veya bu mesajların içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz veya dinleyemez demek. Bu hiçbir zaman değişmeyecek.” sözlerini de söyledi.

Bu konuya da bakabilirsiniz:https://kimoloji.com/hazar-erguclu-kim-kimdir-hakkinda-merak-edilenler/

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir