Pazartesi, Kasım 29kimoloji.com

WhatsApp’tan Yeni Açıklama! WhatsApp’a Tepkiler Sürüyor!

WhatsApp’a Hindistan’ın Talebi

WhatsApp’tan Yeni Açıklama! WhatsApp’a Tepkiler Sürüyor!

Bir süredir gündemden ayrılmayan WhatsApp uygulamasının gizlilik politikası, bugün yeni haberlerle karşımıza geliyor. Bu sefer de Hindistan merkezli bir haberle gündeme geliyor.

Bir süre önce WhatsApp yeni bir gizlilik politikası çıkarak gündeme oturmuştu. Bu politikayı kabul etmeden uygulamayı kullanamayacak ve verilerimiz artık Facebook ile paylaşılacaktı. 8 Şubat 2021 tarihinde aktif olacak bu politika dünya genelinde artan tepkiler ve kullanıcıların uygulamayı terk etmesi ile 15 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

Bu kadar tepki çekmesinin nedenlerinden biri ise WhatsApp uygulaması bu zorunluluğu ertelenen yeni dönem Avrupa Birliği özelinde uygulamayacaktı. Hindistann yönetimi ise WhatsApp’ın bu kararından bir an önce vazgeçmesini istiyor. Hindistan’daki büyük nüfus ve yüksek kullanıcı barındıran WhatsApp, bunun gibi adımlar sebebi ile ya yeni dönemden komple vazgeçecek ya da yeni süreci sadece belirli ülkelerde uygulayacak.

WhatsApp’tan Yeni Açıklama! WhatsApp’a Tepkiler Sürüyor!

Bu kadar tepki gören WhatsApp kısa bir süre önce açıklama yapmıştı;

 

Kişisel mesajlarınızı okuyamayız ve aramalarınızı dinleyemeyiz. Bu içerikleri Facebook da okuyamaz ve dinleyemez: Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla WhatsApp üzerinden yaptığınız sohbetlerdeki mesajları ve aramaları WhatsApp da Facebook da okuyamaz ve dinleyemez. Paylaştığınız her şey, paylaştığınız kişilerle aranızda kalır. Çünkü kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Bu güvenlik düzeyinden asla ödün vermeyeceğiz. Bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu sizin de görebilmeniz için her bir sohbete güvenlik düzeyini açık ve net bir şekilde belirten etiketler ekliyoruz.

Kullanıcıların mesaj gönderdikleri ve aradıkları kişilerin kaydını tutmayız: Mobil servis sağlayıcıları ve operatörler geleneksel olarak bu bilgileri saklıyor. Ancak biz, iki milyar kullanıcı için bu kayıtları tutmanın hem gizlilik hem de güvenlik açısından riskli olacağına inanmamız nedeniyle bu bilgileri saklamayız.

Paylaştığınız konumu göremeyiz. Konumunuzu Facebook da göremez: WhatsApp üzerinden bir kişiyle konumunuzu paylaştığınızda, konumunuz uçtan uca şifreleme ile korunur. Bu da, paylaştığınız konumu, paylaştığınız kişi dışında hiç kimsenin göremeyeceği anlamına gelir.

Kişilerinizi Facebook ile paylaşmayız: Bize izin verdiğinizde, mesajlaşma deneyimini hızlı ve güvenilir hale getirmek amacıyla yalnızca telefon rehberinizdeki telefon numaralarına erişiriz. Kişi listelerinizi, Facebook tarafından sunulan diğer uygulamalarla paylaşmayız.

Gruplar gizli kalır: Grup üyeliğini, mesajları teslim etmek ve hizmetimizi spam ve kötüye kullanımdan korumak için kullanırız. Bu verileri reklama yönelik amaçlarla Facebook ile paylaşmayız. Altını tekrar çizmek isteriz ki, bu kişisel sohbetler uçtan uca şifrelidir. Bu nedenle de biz bu sohbetlerin içeriğini göremeyiz.

Mesajlarınızı kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz: Gizliliği daha da artırmak amacıyla, mesajlarınızı gönderdikten sonra sohbetlerden kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Verilerinizi indirebilirsiniz: Hesabınız hakkında sahip olduğumuz bilgileri doğrudan uygulamanın içinden indirebilir ve görebilirsiniz.

2 Comments

  • KİŞİSEL BİLGİLERİN SAKLI TUTULMASI,HESAPLARIN VE ŞİFRELERİN GİZLİ TUTULMASI,WHATSAPP BİLGİLERİNİNE ERİŞİMİN İZİN VERİLMEMESİ VE SAKLI TUTULMASIDİR.WHATSAPP VE FACEBOOKTA ERİŞİMİN SAĞLANMASI İÇİN ÜÇÜNCÜ KİŞİLERLE PAYLAŞIM ENGELLENİP ŞİFRELERLE KORUNMALIDIR.WHATSAPP VE FACEBOOKT BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ OLMALIDIR.AKSI HALDE BİLGİ VE BELGELERE ERİŞİM SAĞLANIRSA BEN-DÜNYA WATSAPP VE FACEBOOK KULLANMAKTAN VAZ GEÇER.FACEBOOK FİRMASI BU KARARINDAN BİR AN VAZGEÇMELİDİR.BU DURUM DEVAM EDERSE BAŞKA REKLAM PLATFORARI DEVREYE GİRER.BU DURUM FACEBOOK UN ÇÖKÜŞÜ DEMEKTİR.FACEBOOK FİRMASI KENDİ BİNDİĞİ DALI KESİYOR.KEZSİN BAKALIM NE KADAR DAYANIR.KENDİ DÜŞEN. AĞLAMAZ…!

  • ismail kiziloglu

    Selamünaleyküm,Bekleyip göreceğiz durum nereye evrilecek inşaallah kullanıcıcılar için en iyi ve hayırlı olarak çözüm oluşur dileklerimle.
    Hayırlı işler dilerim sağlıcakla Kalın (Şun hiç bir zaman unutmayalım”Niyet Hayır Akibet Hayır”)İsmail Kiziloglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir